Kunst i Haven

Omkring Gulddyssegården kan man se forskellige kunstværker.

Nogle er fremstillet af medlemmer på et værksted, hvor man i fællesskab har fremstillet kunstværket. Det gælder f.eks. de tre totempæle, som står i haven øst for gården. Den ene viser væsner fra luften, den anden fra Jorden og den tredje fra havet.

Det samlede kunstværk hedder: Elementerne

I september 2024 har Pileværkstedet lavet Land Art i form af flettede Solsikker.

Billedet ovenfor er fra “ferniseringen” af kunstværket Land Art med seks solsikker flettet af pileflettere fra hele Danmark den 31. august og 1. september 2024.

Kunstværket tages ind i vinterhalvåret, hvor man risikerer megen blæst og andet dårligt vejr. 

Senest har det frivillige arbejdsteam opstillet to bænke i naturtræ – den ene ved søen – den anden ved overgangen til skoven.

Her vil der senere komme en bro, som vil forbinde Gulddysse Kulturgård med Gulddysse Skov.

Blandt Gulddysse Kulturgårds mange medlemmer er Mauritz Tchikai, som har været medlem siden foreningens stiftelse.

Mauritzlaver mange forskellige kunstgenstande og arbejder i mange materialer.

Ud over at male malerier laver Mauritz også totempæle af materialer han finder i naturen og på skrotpladsen. På totempælene her under er der bl.a. brugt moseeg, som er fundet lokalt

På billedet ovenfor ser man den bemalede glasrude, som er fremstillet af Malerværkstedet med Karen Duvaa som primus motor. Kunstværket er fremstillet i 2023. 

Kunstværket hedder “Øjne der ser”

Glasruden er sat op af Gulddyssegårdens frivillige arbejdsteam ude i Kulturhaven.

Kom og besøg vores Skulpturhave og nyd en tur i haven.

Haveprojektet

I øjeblikket arbejdes der med at få skabt en oplevelseshave omkring Gulddysse Kulturgård.

Formålet er dels at gøre omgivelserne mere spændende og indbydende, dels at skærme for støj fra trafik og dels at give børn og voksne, der kommer forbi en oplevelse.

Kunstværkerne vil være fremstillet af enkeltpersoner eller af medlemmer af et værksted i fællesskab.