Bestyrelsen gør samtidig opmærksom på, at lokalerne står til rådighed for medlemmer og værksteder, som til hver en tid kan lave deres egne udstillinger, hvis man måtte ønske det. Bestyrelsen ser meget gerne, at der kommer flere udstillinger i lokalerne.
Opstillingsgruppen består p.t. af
Lene Plank Vestergaard
Vibeke Guldbæk
Inger Jespersen
Henning Esbensen
Udstillingsudvalget består til enhver tid af en person fra hvert værksted.
Udvalget bliver indkaldt til møde af den udstillingsansvarlige forud for en udstilling for at komme med ønsker til den kommende udstilling, og efter udstillingen for at evaluere.
I øjeblikket sidder følgende personer i udstillingsudvalget:
Elisabeth Schlichting – Sølv og smykker
Inger Jespersen – Papir
Henning Esbensen – Bronze
Dorthe Lynnerup – Pileflet
? – Tekstil
Inger-Marie Ibsen – Glas
Vibeke Gulbæk – Keramik
Lene Plank Vestergaard – Malere/Billedkunstnere
Udstilling på Gulddysse Kulturgård i prioriteret orden.
( Hvis det er forår, og der skal være fokusudstilling, udformer fokusværkstedet et forslag til deres udstilling, evt. skal de have hjælp eller forslag til bestemte opstillinger fra opstillings-eller udstillingsgruppen, men de bestemmer helt selv, hvordan deres udstilling skal udformes.)
7. Onsdagsmalerne er i malerværkstedet indtil kl. 13.00 (de to værksteder i udstillingsområdet er lukket resten af ugen). Derefter får opstillerne hjælp af 2-3 ægtemænd til at få podier, borde, “sorte hylder” m.m. ned fra loftet, og få nogle af de store staffelier m.m. op på loftet. Så går man i gang med at finde ud af hvor malerierne skal hænges op så vidt muligt i farveorden, og hvor de sættes på gulvet der, hvor de næste dag hænges op. Det tager som regel 4-5 timer.
13. Efter udstillingen. Den varer 14 dage, og den sidste søndag kan de solgte emner afhentes efter visning af salgs-slippen og betaling. Efter kl. 16.00, hvor udstillingen er færdig, fjernes de resterende emner af værkstederne selv, og udstillingslokalerne tømmes for borde, piedestaler m.m., som bliver sat op på loftet i depotet. Salgsmappen for uafhentede solgte emner samles, og hver kunstner står nu selv for udleveringen og betalingen.
Lene
Gulddysse Kulturgård er en forening hjemmehørende på den af Roskilde kommune ejede Gulddyssegård.
Besøg os på Gulddyssevej 70, 4000 Roskilde.
Jyllinge Entreprenørselskab ApS
VVS Lars W. Nielsen
Grøndals Malerservice
Glarmestrene Stig & Jesper ApS
Roskilde kommune
© 2023 Gulddyssegaard – Designet af Aveo web&marketing